გნათოლოგია 21ე საუკუნის მეცნიერებაა რომელიც მოიცავს ყბა-კბილთა სისტემის,რბილი ქსოვილების ურთიერთქმედებას ხერხემლის, სახსრების ,სმენის ორგანოებთან და მათ ბალანსირებულ მუშაობას . პირის ღრუში ჩატარებული ნებისმიერი მანიპულაცია იქნება ეს თერაპიული ორთოპედიული თუ ირთოდონტიული სამუშაო ,უნდა ითვალისწინებდეს  პაციენტის ინდივიდუალურ მახასიათებლებს , ქვედა ყბის სახსრის მდგომარეობას , სახისა და კისრის კუნთების მანუალურ შეფასებას.ჩვენს კლინიკაში განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება დიაგნოსტიკას , ბრეკეტებით მკურნალობის დაწყებამდე ,ასევე კერამიკით კბილების რეაბილიტაციისას და თქვენ წარმლიდგინეთ კბილების დაბჟენის წინაც კი . ასეთი მიდგომის უგულებელყიფა შეიძლება გამოიწვიოს სახსრის მიდამოში ტკივილი და დაჭიმულობა,ღეჭვისა და საუბრის დროს ტკივილი ,ყბის არეში ტკაცუნი ან ხრაშუნი ,ქვედა ყბის მოძრაობის შეზღუდვა , პირის გაღებისა და დახურვის დროს,თავის ტკივილი,ყურებში შუილი /ხმაური ,სტრესი ან ემოციური დაძაბულობა რაც იწვევს საფეთქელ ქვედა ყბის სახსრის არეში დაძაბულობის ძეგრძნებას, ასიმეტრია.
ვინ არის გნათოლოგი ?
ზემოთ აღნიშნული პრობლემების მართვა არის საწყისი ეტაპი სრულყოფილი ესთეტიკური და ფუნქციურუ შედეგის მისაღებად სტომატოლოგიაში. სწორედ აქ ერთვება გნათოლოგის როლი და სწორედ ესაა ჩვენი კლინიკის მთავარი მიზანი,რომ ფუნქცია და ესთეტიკა ბალანსირებული იყოს .
გაიცანით ჩვენი სპეციალისტი
თამარ თოფურია
მედიცინის დოქტორი,ასოცირებული დოქტორი,სარეზიდენტო ბაზის ხემძღვანელი,კლინიკა დენტალაკადემიის დამფუძნებელი ,ორთოდონტი, გნათოლოგი - თამარ თოფურია ,ფუნქციონალური სტომატოლოგიის ასოციაციის პრეზიდენტი, სამ  სამეცნიერო ნაშრომის ავტორი .

Gnathology is a 21st century science that includes the interaction of the jaw-teeth system, soft tissues with the spine, joints, hearing organs and their balanced work. Any manipulation performed in the oral cavity, whether it is therapeutic orthopedic or orthodontic work, must take into account the individual characteristics of the patient, the condition of the lower jaw joint, manual assessment of the muscles of the face and neck. In our clinic, special importance is attached to diagnostics, before starting treatment with braces, as well as during the rehabilitation of teeth with ceramics and even before you have presented your teeth. Neglecting such an approach can lead to pain and stiffness in the joint area, pain when chewing and speaking, clicking or grinding in the jaw area, limited movement of the lower jaw when opening and closing the mouth, headaches, ringing/noise in the ears, stress or emotional tension that causes a feeling of tension in the temporomandibular joint area, and asymmetry.
Who is a gnathologist?
Managing the above-mentioned problems is the initial stage in achieving a perfect aesthetic and functional result in dentistry. This is where the role of the gnathologist comes in, and this is the main goal of our clinic, to balance function and aesthetics.
Meet our specialist
Tamar Topuria
Doctor of Medicine, Associate Doctor, Head of the Resident Base, Founder of the Dental Academy Clinic, Orthodontist, Gnathologist - Tamar Topuria, President of the Functional Dentistry Association, Author of three scientific papers.